Producenci
Lokalizacja

Newsletter
Podaj swój adres e-mail, jeżeli chcesz otrzymywać informacje o nowościach i promocjach.

Jak działają nowoczesne napędy do bram garażowych?

Jak działają nowoczesne napędy do bram garażowych?

Kierowcy, dysponujący garażem, coraz częściej decydują się na bramy automatyczne. Każdy z nich marzy o systemie bezawaryjnym, najlepiej takim na długie lata. W sprawnym funkcjonowaniu niezwykle ważne są napędy do bram garażowych. Na co warto zwrócić uwagę przed zakupem?

Kompatybilność zestawu

Napędy do bram garażowych to systemy, które montuje się w celu swobodnego sterowania drzwiami. Wielu użytkowników osobno kupuje drzwi i napęd. Dwa inne podmioty, wykonujące te elementy niekoniecznie będą do siebie pasować. Najczęstsze problemy przy próbach sparowania to różnice techniczne i jakościowe. Samodzielne dobieranie poszczególnych elementów to wstęp do późniejszych problemów. Możliwe, że system nie zdziała właściwie, lub też spowoduje uszkodzenia. Nieadekwatny do ciężaru bramy dobór siły ciągu napędu otwierającego może mieć wiele przykrych następstw. Najłagodniejszy z nich to przykry dla ucha zgrzyt podczas normalnej eksploatacji oraz szybsze zużywanie się automatyki.

Przydomowa maszyna

Aspekty praktyczne, jakie przemawiają za zakupem zestawy bramy i napędu to nie wszystko. Niewielu inwestorów ma świadomość, że brama garażowa wraz z automatyką, stosowaną do jej otwierania, w świetle przepisów prawnych jest uważana za maszynę. Jeśli ma być dopuszczona do sprzedaży, musi posiadać deklarację zgodności z Polską Normą wyrobu bądź też aprobatę techniczną. Chodzi o deklarację zgodności całej konstrukcji, nie tylko jej poszczególnych elementów, jak napędy do bram garażowych. Dopiero po wystawieniu takiego dokumenty produkt może otrzymać znak CE, potwierdzający rygorystyczne normy europejskie.

Właściwy dobór naporu

Automatyka bramy garażowej i wjazdowej opiera się na dość prostym mechanizmie. Napęd należy dobrać pod kątem rodzaju, wielkości i ciężaru bramy. Wszystkie informacje na ten temat są udzielane przez producenta lub sklep, specjalizujący się w takim sprzęcie, jak Beatum. Do bram segmentowych górnych można stosować wszystkie typy napędów. Brama dla dwóch samochodów musi mieć odpowiednio większą moc. Przy bramach segmentowych bocznych napęd musi być umieszczony tuż nad nadprożem otworu, bądź na ścianie bocznej. Przy bramach uchylnych można zamontować każdy tradycyjny napęd z odpowiednią mocą. Najtrudniejsze są bramy rozwieralne. Do tradycyjnego napędu mocuje się ramiona, które powinny ciągnąć lub pchać skrzydła.

Brama garażowa może też pracować w parze z bramą wjazdową. Również w takiej sytuacji ważne jest dobranie wszystkich elementów od jednego producenta. Odpowiednia centralna pozwoli na obsługę dwóch bram przy użyciu jednego pilota.

Brama garażowa

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl